Składki od umów zleceń, nierealny 4-dniowy tydzień pracy, PPK jak premia

W Polsce kwestia wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy budzi liczne emocje. Z badań przeprowadzonych przez Polski Instytut Ekonomiczny wynika, że większość średnich i dużych przedsiębiorstw działających w różnych sektorach nie jest zwolennikami skracania tygodnia pracy. Wynika to głównie z ich specyfiki działalności. Jednak około 5-8% firm (w zależności od wielkości) jest gotowych na takie rozwiązanie, a niektóre z nich już planują jego wprowadzenie.

Zmiany w opłacaniu pełnych składek ZUS od umów cywilno-prawnych nadal budzą wiele kontrowersji. Obecnie, jeśli zatrudniony ma jedną umowę zlecenia, musi od niej płacić składki niezależnie od wysokości wynagrodzenia. Jeśli posiada więcej takich umów lub inne tytuły do ubezpieczenia, składki są obowiązkowe tylko wtedy, gdy podstawa wymiaru składek z innego tytułu jest niższa od minimalnego wynagrodzenia. W przeciwnym razie, od umowy zlecenia można zapłacić tylko składkę zdrowotną, a do ubezpieczeń społecznych przystąpić dobrowolnie. Przewiduje się, że pełne oskładkowanie umów zleceń zostanie wprowadzone w połowie 2026 roku.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to długoterminowy program oszczędzaniowy, który działa od 2019 roku. Program ten jest finansowany przez pracowników, pracodawców oraz budżet państwa. Jego celem jest budowanie dodatkowego kapitału na emeryturę, choć istnieje możliwość wcześniejszego wykorzystania zgromadzonych środków. W 2023 roku, z około 3,4 mln uczestników PPK, ponad 304 tys. osób dokonało co najmniej jednej wypłaty ze zgromadzonych środków, co wskazuje na rosnące zainteresowanie możliwościami, jakie oferuje ten program.

Facebook
Twitter
LinkedIn